Novinka letošního roku – Kapoun, pravidelná nabídka.

Kapoun , větší než pečené kuře, ale menší než krůta, je ideální volbou pro malé sváteční setkání nebo večeři

Brojlerový vykrmený kohout “ jako Kapoun“

Náš brojlerový kohout „ala kapoun“ je menší než krůta,ale větší než farmářské kuře a chutnější než oba dohromady. Kapouni byli v minulosti velmi ceněni pro svoji vynikající chuť a mimořádně velká prsa. Idealní je také poměr jemného šťavnatého masa a vyšší poměr tuku. Díky své velikosti je ideální volbou pro slavnostní tabuli nebo jen tak k nedělnímu obědu. Naši brojlerový kohouti mají v kuchyňské úpravě 3 až 5kg. Této hmotnosti dosáhli bez kastrace, delší dobou výkrmu,minimálně 160 dní a ideálním poměrem krmné směsi ( složené s obilnných šrotů, travních úsušků, melasy a krmných brambor).

Něco z historie:Kapoun je v podstatě kohout, který byl kastrován před dosažením věku tří týdnů. To zpomaluje obvyklý svalový vývoj kohoutka a místo toho přináší kvalitní a chutné maso. Tato staletá technika ke zlepšení struktury je spojena se speciální stravou z kaše, která zvyšuje všechny jemné vlastnosti kohouta a zlepšuje jeho bohatou chuť. Kapoun byl díky svým chuťovým vlastnostem přezdíván „super kuře“.Kapoun je skutečná luxusní komodita, jejíž původ lze vysledovat až do starověkého Říma. Ačkoli si lidstvo pochutnávalo na pikantní chuti kuřete minimálně od roku 4000 př. N. L., Byli to Římané, kdo vynalezli Kapouna. Podle legendy začala praxe kaponizace kohoutů během období sucha v říši. Pro zachování zdrojů byly přijaty zákony, které zakazovaly výkrm slepic, protože to bylo „plýtvání drahocenným obilím“. Přijatelné řešení našli chovatelé drůbeže, kteří místo slepic začali kastrovat a vykrmovat kohouty. Výsledky byly tak skvělé, že výkrm kapounů pokračoval až do současnosti.

Jsme velmi rádi, že Vám můžeme tuto mimořádnou pochoutku nabídnout i dnes.

Cena v kuchyňské úpravě á 150,- Kč / 1kg

 objednávka

Kohout pečený na citronech

1 ks kohouta (kapouna)6 lžíc másla, změkčené1 lžíce jemně nastrouhané čerstvé citronové kůry1 čajová lžička nasekaného čerstvého tymiánu1 1/2 čajové lžičky soli1/2 čajové lžičky černého pepře4 celé citrony, podélně rozděleny na čtvrtky1 šálek vody2 čajové lžičky želé z červeného rybízuOzdoba: čerstvá petržel a větvičky tymiánu

PŘÍPRAVA: Předehřejte troubu na 190° C.Opláchněte kohouta, osušte , osolte a opepřete venku i uvnitř. Vložte do velké pekáče a nechte 20 minut stát při pokojové teplotě.v mezičase smíchejte v malé misce máslo, kůru, tymián, sůl a pepř.Polovinu máslové směsi dejte rovnoměrně pod kůži, zbytek potřete kůži kohouta z venku.Vložte citronové klíny do dutiny kohouta a spojte nohy provázkem.Začneme péci, za 30 minut podlijeme. Pečeme cca 3 hodiny ( může být i déle dle velikosti).Pokud je již kohout měkký,vylijte šťávu z dutiny. Kohouta přeneste na řezací talíř a nechejte 20 až 30 minut před řezáním stát.Šťávu s citrony v pekáci podlejte přidejte rybízové želé a povařte na mírném ohni do zahuštění, osolte opepřete, přeceďte přes jemné síto do misky.Omáčkou přelévejte jednotlivé porce.

Pečený kohout

1 ks cibule
1 střední mrkev
1 řapíkatý celer s listovým vrcholem
4 až 5 ks listů petrželky
2 stroužky česneku, oloupané
1/2 šálku bílého vína
Olivový olej
Sůl a čerstvě mletý černý pepř
Příprava:
30 minut před pečením nechte kohouta při pokojové teplotě. Předehřejte troubu na 220° C a vymažte pekáč nebo plech.
Cibuli nakrájejte na 2 klíny, mrkev a celer nakrájejte na 3 nebo 4 kousky, nasekejte petřžel, vše vložte do dutiny kohouta. Dutinu kohouta dochuťte solí a pepřem. Kolem končetin omotejte provázek. Sklopte konce křídel a umístěte kohouta na pekáč.
Dobře potřete celého kohouta olivovým olejem. Důkladně dochuťte solí a pepřem.
Přidejte víno do pekáče spolu s dostatečným množstvím vody na výšku cca 2 cm.
Pečte kohouta po dobu 30 minut při teplotě 220 °C, poté snižte teplotu na 180 ° C. Přelijte kohouta šťávou z pekáče a vraťte do trouby.
Pokračujte v pečení a polévání do změknutí min 2,50 hod.

Námi vyzkoušená varianta pečení: rozpéct večer cca 1,50 hod a nechat v teplé troubě do rána. Druhý den peču ještě cca 2 hodiny před podáváním.
Maso je báječně měkké a jde dobře od kosti.